404

The page cannot be found.

TOP

Az endometriózis (latinul: endometriosis ) döntően a reproduktív korban lévő nőket érintő, sajnos számos szempontból mind a mai napig nem teljesen tisztázott természetű kórkép. Előfordulási gyakorisága mintegy 15-20% e csoportban. A kifejezés a méhnyálkahártya latin elnevezéséből, az “endometrium” szóból származik. Az endometrium a méh üregének belső rétege, amely a menstruációs ciklus alatt fokozatosan megvastagszik, majd a menzesz – havi vérzés – alkalmával lelökődik. Endometriózisban ilyen méhnyálkahártya található a szervezet más részein is, a méh üregén kívül. A kóros helyen lévő méhnyálkahártya szigetek okozhatnak alhasi fájdalmakat, meddőséget és más problémákat is. Elvileg a szervezet bármely részén előfordulhatnak, azonban mégis van néhány olyan hely a hasüregben, ahol különösen gyakran kialakulnak. Ilyen hely a kismedencei hashártya, a petefészek, a petevezető, a méh külső felszíne és a hasüreg legmélyebb pontja. Ritkábban jelentkeznek a húgyhólyagban, a beleken, vagy a külső nemi szerveken. Egészen kivételesen a hasüregen kívül is előfordulhatnak ilyen méhnyálkahártya szigetek.

Az endometriózis lényege tehát, hogy a szervezetben egyébként normálisan meglévő szövet kóros helyen található. Ezek a méhnyálkahártya szigetek ugyanúgy reagálnak a nő szervezetében végbemenő hormonális változásokra, mint maga az endometrium. A menzeszhez közeledve megnagyobbodnak, bevérzések keletkezhetnek bennük, így különböző méretű tömlők alakulhatnak ki. Bizonyos esetekben ezek a tömlők megrepednek, tartalmuk szétkenődik a hasüregben. Így egyrészt tovaterjed az endometriózis, másrészt a tömlők tartalma a környező szervek között összenövéseket hoz létre, számos problémát okozva ezzel.

Az endometriózis kialakulásának több lehetséges magyarázata van, pontos oka azonban jelenleg sem ismert. A túlzott ösztrogén hatásnak, a méhen belüli xenoösztrogén expozíciónak mindenképpen szerepet kell tulajdonítanunk. Emellett azonban a lelki (pszichoszomatikus) faktorokat sem hanyagolhatjuk el! Ebből viszont következik az is, hogy az endometriózis kivizsgálása és oki kezelése semmiképpen sem műtéti, ellentétben néhány kolléga félrevezető média tájékoztatásával! Műteni csak a súlyos eseteket szükséges, illetve amikor csokoládé ciszta formájában van jelen endometriózis. A hashártyai és egyéb endometriózis oki megoldása összetett, de semmiképpen sem műtéti!  Ezen tényeket támasztja alá a következő nemzetközi hír is:

https://www.theage.com.au/healthcare/false-hope-hysterectomy-treatment-for-endometriosis-is-no-cureall-20180216-h0w6iz.html

Milyen tüneteket okozhat?

Az endometriózis leggyakoribb tünete a fájdalom. Az alhasi fájdalom különösen erős lehet közvetlenül a menszeszt megelőzően, illetve menszesz alatt, jelentkezhet közösülés közben.

Szintén gyakori a vérzészavar és a meddőség. Ugyanakkor tudni kell, hogy az endometriózis semmiképpen nem jelent egyúttal meddőséget is, a két kórkép viszonya ennél sokkal bonyolultabb. A betegségben szenvedők 30-40%-ánál probléma a meddőség, ugyanakkor a gyermektelenségnek sok egyéb oka is lehet.

A további tüneteket befolyásolja a méhnyálkahártya szigetek elhelyezkedése: a belek közelében lévő elváltozások például bélműködési zavart, székrekedést, esetleg véres székletet okozhatnak. A panaszokra általánosságban jellemző, hogy erősségük összefüggést mutat a menstruációs ciklussal: menzesz alatt és közvetlenül előtte kifejezettebbek. A fájdalom mértéke nem feltétlenül áll arányban az endometriózis kiterjedésével. Néha egészen apró elváltozás okoz komoly panaszokat, máskor jelentős endometriózis mellett is teljesen panaszmentes a páciens.

Kivizsgálás

Az endometriózis gyanúja az orvosban elsősorban a beteg panaszai alapján merül fel. A nagyobb endometriózis nőgyógyászati vizsgálatnál a hüvelyen keresztül esetleg tapintható. Egészen hasonló jellegű lehet azonban számos egyéb, a belső nemi szerveket érintő kórkép is. A világon egyedülálló módon – megfelelő feltételek mellett – mintegy 90%-on felüli biztonsággal lehet a funkcionálisan aktív endometriózis előfordulását igazolni, illetve közel 100%-os biztonsággal ki lehet zárni a betegség valószínűségét az infravizsgálattal, így ezáltal elkerülhetővé válhatnak a „feleslegesen” elvégzett műtétek. Ezzel a vizsgálattal teljesen veszélytelenül és korlátok nélkül tudjuk ellenőrizni is az endometriózis gyógyulását a kezelés alatt és után egyaránt.

Infra vizsgálattal észlelt endometriózisos betegek képei

Az elvégzett ultrahang vizsgálat ritkán segíthet a diagnózis pontosabbá tételében, azonban egyértelmű igazolást csupán a laparoszkópia adhat.

A laparoszkópia ( hastükrözés ) altatásban végzett műtéti beavatkozás, melynek során egy vékony csövön keresztül megtekinthetők a belső nemi szervek. Előzetesen a nagyobb biztonság érdekében a hasüreget gázzal töltik fel és a has bőrén kb. egy centiméteres nyíláson át vezetik be az optikai rendszerrel ellátott csövet. A műtét során nemcsak az endometriózist, de a hasonló panaszokat okozó egyéb kórképeket is lehet igazolni vagy kizárni. A beavatkozást természetesen kórházi – klinikai osztályon végzik.

Endometriózis laparoszkópos műtéti képe

Kezelés

Az alkalmazott kezelés az elmúlt években sokat változott. Jelenleg „a nyugati orvoslás terén” a legjobb eredmény a gyógyszeres és a műtétes kezelés együttes alkalmazásával érhető el. A gyógyszeres terápia egyrészt a kellemetlen panaszok megszüntetésére, másrészt az alapbetegség kezelésére szolgál. Az első csoportba tartoznak a fájdalomcsillapítók, görcsoldók, míg a másodikba a különböző hormonkészítmények. Sajnos azonban a gyógyszeres kezelés sokszor igen komoly mellékhatásokkal járhat (mesterségesen létrehozott klimax az összes tünetével!), és így is csak jóformán a kezelés idejére lehet vele biztosítani az endometrium szigetek elsorvadását.

Az endometriosis kialakulásában oki szereppel a külföldi szakirodalmak felvetik a szervezetben felborult ösztrogén-progeszteron egyensúlyt. Ebből logikusan következik, hogy a progeszteron alkalmazásával elérhetjük azt, hogy a mérleg nyelve fokozatosan visszabillenjen, azaz az egyensúly újra helyreálljon. Onnantól, hogy az egyensúly helyreállt, az ösztrogén-dominancia által előidézett tünetek és betegségek fokozatosan elkezdenek enyhülni, visszahúzódni, majd elmúlni. Ehhez azonban kizárólag természetes alapú progeszteron készítmény alkalmazása jön csak szóba, erre a célra szintetikus progesztinek alkalmazása nem ugyanaz, sőt veszélyes is lehet! Ezzel kapcsolatban bővebben tud tájékozódni a következő: www.termeszetesprogeszteron.org weboldalon!

Ennek a kezelésnek az alkalmazásával lehetőség nyílhat – adott esetben – a műtéti beavatkozás elkerülésére is!

A műtétes kezelés lényege a kóros területek eltávolítása. Ez ma már sok esetben nem jelent hasmetszéssel járó nagyműtétet, gyakran a fent részletezett hastükrözés útján is elvégezhető. Súlyosabb vagy szövődményes esetekben a hasműtét a választandó út. Ha a beteg szülni már nem szeretne, a kóros területeken kívül a méh és az egyik, vagy mindkét petefészek eltávolítása jelenthet végleges megoldást (mesterségesen létrehozott klimax). Ezt elsősorban idősebb betegeknél szokás alkalmazni, súlyos panaszok esetén, közös előzetes megbeszélést követően. A műtéti kezelés hátránya – a szokásos műtéti szövődmények lehetőségén túl – viszont, hogy egyrészt nem fér hozzá minden endometriózisos szigethez (pl. a hashártya alatt megbúvó szigetek), másrészt a húgyhólyagon és a bélfalon megtapadt endometriózisos nyálkahártyát nem lehet elégetni a húgyhólyag és a bélfal átlyukadásának a veszélye miatt.

Tekintettel arra, hogy a mai, úgynevezett “hivatalos” orvoslás jelenleg nagy valószínűséggel nem tud végleges megoldást adni erre a problémára, egyéb alternatív megoldásokhoz kell sok esetben fordulni a gyógyulás reményében. E módszerekről és az alkalmazás lehetőségéről személyesen kaphat felvilágosítást – előzetes időpontegyeztetés (+36 70/23 89 689) alapján.

Kezelési csomag ajánlat:

  • Women’s Cream
  • D3 krém
  • MSM krém
  • Super Omega3 Norvég lazacolaj
  • Flavogard

A kezelési adag beállítása a vizsgálati lelettől függ! A kezelés havi költsége 10-15.000 Ft között mozog az adagolási igénytől függően! Emellett a lelki (pszichoszomatikus) faktor megkeresése és megoldása szintén kifejezetten ajánlott!

Endometriosis

Definition of Endometriosis: Endometriosis is a condition in which the tissue that behaves like the cells lining the uterus (endometrium) grows in other areas of the body, causing pain, irregular bleeding, and possible infertility.

The tissue growth (implant) typically occurs in the pelvic area, outside of the uterus, on the ovaries, bowel, rectum, bladder, and the delicate lining of the pelvis. However, the implants can occur in other areas of the body, too.

Causes, incidence, and risk factors: Each month a woman’s ovaries produce hormones that stimulate the cells of the uterine lining (endometrium) to multiply and prepare for a fertilized egg. The lining swells and gets thicker.

If these cells (called endometrial cells) grow outside the uterus, endometriosis results. Unlike cells normally found in the uterus that are shed during menstruation, the ones outside the uterus stay in place. They sometimes bleed a little bit, but they heal and are stimulated again during the next cycle.

This ongoing process leads to symptoms of endometriosis (pain) and can cause scars (adhesions) on the tubes, ovaries, and surrounding structures in the pelvis.

The cause of endometriosis is unknown, but there are a number of theories. One theory is that the endometrial cells loosened during menstruation may “back up” through the fallopian tubes into the pelvis. Once there, they implant and grow in the pelvic or abdominal cavities. This is called retrograde menstruation. This happens in many women, but there may be something different about the immune system in women who develop endometriosis compared to those who do not get the condition.

Endometriosis is a common problem. Sometimes, it may run in the family. Although endometriosis is typically diagnosed between ages 25 – 35, the condition probably begins about the time that regular menstruation begins.

A woman who has a mother or sister with endometriosis is six times more likely to develop endometriosis than women in the general population. Other possible risk factors include:

Symptoms

Pain is the main symptom for women with endometriosis. This can include:

Note: Often there are no symptoms. In fact, some women with severe cases of endometriosis have no pain at all, whereas some women with mild endometriosis have severe pain.

Signs and tests

Tests that are done to diagnose endometriosis include:

Treatment

Treatment options include:

Treatment depends on the following factors:

Some women who do not ever want children and have mild disease and symptoms may choose to just have regular exams every 6 – 12 months so the doctor can make sure the disease isn’t getting worse. They may manage the symptoms by using:

BUT nowadays there is a good chance to cure this disease without side effects by using natural progesterone preparation. You can read more about this healing method in Hungarian on the next: www.termeszetesprogeszteron.org home page!

Some women may be prescribed medicines that stop the ovaries from producing estrogen. These medicines are called gonadotropin agonist drugs and include nafarelin acetate (Synarel) and Depo Lupron.

Potential side effects include menopausal symptoms such as hot flashes, vaginal dryness, mood changes, and early loss of calcium from the bones.

Because of the bone density loss, this type of treatment is usually limited to 6 months. In some cases, it may be extended up to 1 year if small doses of estrogen and progesterone are given to reduce the bone weakening side effects.

Surgery is an option for women who have severe pain that does not improve with hormone treatment, or who want to become pregnant either now or in the future.

Pelvic laparoscopy or laparotomy is done to diagnose endometriosis and then remove or destroy all of endometriosis-related tissue and scar tissue (adhesions).

Women with severe symptoms or disease who do not want children in the future may have surgery to remove the uterus (hysterectomy). One or both ovaries and fallopian tubes may also be removed. One out of three women who do not have both of their ovaries removed at the time of hysterectomy will have their symptoms return and will need to have surgery at a later time to remove the ovaries.

Expectations (prognosis)

Hormone therapy and pelvic laparoscopy cannot cure endometriosis. However, it can partially or completely relieve symptoms in many patients for a number of years.

Removing the uterus (hysterectomy), both ovaries and tubes give the best chance of a cure for endometriosis. You may need hormone replacement therapy after your ovaries are removed. Rarely endometriosis can come back, even after a hysterectomy.

Endometriosis may result in infertility, but not in every patient, and especially if the endometriosis is mild. Laparoscopic surgery may help improve fertility. The chance of success depends on the severity of the endometriosis. If the first surgery does not aid in getting pregnant, repeating the laparoscopy is unlikely to help. Patients should consider further infertility treatments.

Complications

Endometriosis can lead to problems getting pregnant (infertility). Other complications include:

Calling your health care provider

Call for an appointment with your health care provider if:

Prevention

Bioidentical Hormone Replacement Therapy may help to prevent or slow down the development of the disease.

Emlékszünk rá, hogy az elektromosságot és a láthatatlan hullámokat milyen mértékben kinevették annak idején? Az emberről való tudásunk hasonlóan gyerekcipőben jár. – Albert Einstein

A mióma / myoma (másnéven: méhizom-daganat , leiomyoma uteri , jóindulatú méhdaganat)a méhizom jóindulatú daganatos betegsége, a női szervezet leggyakoribb tumora. Elsőként az i.e. II. században Galenus figyelte meg, és scleromának nevezte el. Hippokratész a göböket “méhköveknek” tartotta. Rokitansky nevezte el a daganatot fibroidnak, a daganatot az angolszász irodalomban ma is így nevezik. A XIX. Században Virchow mutatta ki, hogy valójában a simaizmok burjánzásáról van szó.

A méhizom-daganat tokkal körülvett jóindulatú, de szinte végtelen növekedésre képes daganata, mely háromféleképpen helyezkedhet el a méhen belül.

A szubszerózus forma a méh hashártya-borítéka alatt, a méh felszínén, az intramurális forma a méh falában, a szubmukózus forma pedig a méhnyálkahártya alatt helyezkedik el. A szubszerózus forma kikocsányosodhat, vérellátást kaphat a hashártyából, leválhat a méh faláról is. A daganat az esetek többségében csoportosan fordul elő.

Statisztikai adatok szerint a myomák előfordulásának abszolút gyakorisága 15%. 35 év feletti nők 17-20%-ában, 35 év alatti nők 2,5%-ában mutatható ki. A mióma relatív gyakorisága, azaz a mióma okozta panaszokban szenvedők aránya mindössze 3,3%. Az esetek többsége 40-50 éves kor között fordult elő. Színesbőrűeknél a betegség gyakorisága legalább háromszor magasabb. Ennek oka ismeretlen.

A mióma kialakulásában jelenlegi ismereteink szerint elsődlegesen hormonális okok játszanak szerepet. Erre utal az a tény, hogy késői változókorban, a petefészkek eltávolításával vagy mesterséges változókor gyógyszeres előidézésével (Gn-RH analóg gyógyszerek adásával) a daganat visszafejlődik. Okát illetően számos teória látott napvilágot. Ezek közül a legvalószínűbb, hogy megtartott tüszőérés mellett rendszeresen elmaradó tüszőrepedés és sárgatestfázis (“folliculus persistens”) okozza azt a hormonális hátteret, amely elősegíti a méhizom daganat kkifejlődését. Ilyenkor a szervezetben csak sejtosztódást serkentő tüszőhormonok (ösztrogének) termelődnek, de sárgatesthormon (progeszteron) nem. Így az ösztrogének sejtosztódást serkentő hatása fékezetlenül érvényesül a méhizomzaton, a méhnyálkahártyán és az emlőmirigyeken. Ezzel magyarázható az a tény is, hogy mióma mellett sokkal gyakoribbak a fokozott sejtosztódás miatt kialakuló betegségek is, a méhnyálkahártya túltengése (hiperplázia) és rákos elfajulása, az emlő fibrocisztás megbetegedése (masztopátia). Erre utal az is, hogy a beteg kisebb mióma esetén is gyakran vérzészavarokkal küszködik, meddő. A progeszteron mióma-ellenes hatását igazolják azok a tények, hogy a myomák terhesség alatt visszafejlődhetnek, és méretük sárgatesthormon kezelésre csökken.

Milyen tüneteket okozhat?

A myomás betegek 8-10%-a teljesen tünetmentes. A panaszok egy része a myomát kiváltó hormonális egyensúly felborulásának a következménye. Ezek a következők lehetnek:

Más tünetek a daganat által okozott térszűkítő folyamat rovására írhatók:

Ezek mellett, különösen szubmukózus myomák esetén gyakori a késői vetélés , koraszülés , idő előtti lepényleválás , méhlepény-elégtelenség. Szülési szövődményként elégtelen fájástevékenység , a méh szülést követő összehúzódási képtelensége (atonia uteri), mely akár életveszélyes mennyiségű vérveszteséget is okozhat.

Kivizsgálás

A miómák kivizsgálásában a vezető szerepet a hüvelyi ultrahang vizsgálat képezi, amely során a pontos elhelyezkedése – ezáltal a panaszokban betöltött szerepének a megítélése -, a göbök száma, mérete, vérellátása pontosan megítélhető.

Mindezen adatok szükségesek a kezelés korrekt megválasztásához.

Infravizsgálattal a kezelés hatására a miómák anyagcseréjében bekövetkezett változást lehet nyomon követni.

Kezelés

A mióma kezelésében indokolatlanul gyakran végeznek műtétet. Műtétre lehet viszont szükség:

Műtét

A műtét, a daganat nagyságától, a méh mobilitásától és megközelíthetőségétől függően hüvelyi vagy hasi úton történhet. A hüvelyi méheltávolító műtétek lényegesen lerövidítik a felépülés idejét.

Gyógyszeres kezelés

A gyógyszeres kezelés célja a meg nem repedt tüsző által felborított hormonális egyensúly helyreállítása. Ez történhet:

Ma már a Gn-RH kezelés a kellemetlen és olykor súlyos mellékhatások, valamint a magas költsége miatt a háttérbe szorult. Néha még a műtéti körülmények javítása céljából (tulajdonképpen a daganat méretének megkisebbítésére, vérellátásának, vérzékenységének csökkentésére) adják.

A jelentéktelen méretű myomák a ciklusbeállításon vagy a (természetes) hormonkezelésen kívül mást nem igényelnek. Sok esetben elegendő félévente-évente ellenőrizni a daganat fejlődését (lásd. www.termeszetesprogeszteron.org).

A változókor kezdetén a mióma növekedésnek indul, majd az ösztrogénszint csökkenésével sorvad. A változókori hormonegyensúly zavart jól kézben tudjuk tartani természetes készítmények adásával (lásd. www.termeszetesprogeszteron.org).

A myomát kiváltó hormonális egyensúlyt mindenképpen kezelni kell, mert annak következményei az emlőmirigyeket is érintik. A myomát kiváltó cikluszavar fibrocisztás emlőbetegséget okozhat, mely 2-5%-ban rákká fajulhat. A méh eltávolítása tehát nem teszi feleslegessé a hormonális egyensúly helyreállítását és a rendszeres rákszűrővizsgálaton való megjelenést (lásd. www.termeszetesprogeszteron.org).

A méh eltávolítás önmagában nem okoz szexuális zavarokat (frigiditás, orgazmushiány, stb.). Vannak azonban olyan esetek, amikor a méh eltávolítását a beteg a nőiességétől való megfosztásként éli meg, ezzel önértékelési zavara alakul ki. Ez már okozhat szexuális problémákat, de erre gyógyulást nem a nőgyógyásztól, hanem a szexológustól várhat.

Kezelési csomag ajánlat:

  • Women`s Cream
  • D3 krém
  • Super Omega3 Norvég lazacolaj
  • Flavogard

A kezelési adag beállítása a vizsgálati lelettől függ! A kezelés havi költsége 4-10.000 Ft között mozog az adagolási igénytől függően! Emellett a lelki (pszichoszomatikus) faktor megkeresése és megoldása szintén kifejezetten ajánlott!

Emlékszünk rá, hogy az elektromosságot és a láthatatlan hullámokat milyen mértékben kinevették annak idején? Az emberről való tudásunk hasonlóan gyerekcipőben jár. – Albert Einstein

tovább >>

Rendellenes méhvérzés, menstruációs rendellenességek

Rendszeresen menstruálni minden hónapban már önmagában is megterhelő tud lenni. Amennyiben a vérzése szabálytalanná válik, az ok kiderítése további stresszt jelent.

A bő, darabos, kimaradozó vagy akár görcsös jellegű vérzés kínos és problémás lehet. Lehetőség van ugyan arra, hogy naponta többször ruhát cseréljenek, de ez nem megoldás, hiszen ez korlátozza a mindennapok tervezhetőségét. Sokan felteszik a kérdést maguknak ilyen helyzetben: mikor kell aggódnom?

Bármilyen abnormális eltérést a menstruációs ciklusban, beleértve a bő vagy kimaradozó vérzést és a menstruációs fájdalmat is, komolyan kell venni. Számos kezelhető oka lehet a menstruációs vérzészavaroknak, a bő vérzéseknek, és amennyiben kezeletlen marad az ok, akkor súlyos vérszegénység és más veszélyes állapot alakulhat ki.

RENDELLENES MÉHVÉRZÉS: MIKOR KELL AGGÓDNOM?

Normális esetben a menstruáció nem tart tovább 7 napnál, inkább rövidebb ideig húzódik, illetve két egymást követő menstruáció első és első napja között 21-35 nap telik el. Egy átlagos menstruáció során egy hölgy kb. 80 ml vért veszít. Amennyiben a menstruáció 7 napnál tovább tart, a ciklusidő 21 napnál rövidebb vagy 35 napnál hosszabb, illetve 80 ml-nél lényegesen több vért veszít, úgy rendellenes a menzesz. Klimaxhoz közeledve egyre nagyobb az esély a rendellenes menzesz kialakulására.

A rendellenes menzesz tünetei lehetnek:

MI OKOZHAT RENDELLENES MÉHVÉRZÉST?

Enyhébb esetekben gyulladás vagy a hormonrendszer enyhébb vagy erősebb felborulása is okozhat vérzési rendellenességet, azonban amennyiben a folyamat kezelés nélkül folytatódik, akkor valamilyen növedék (mióma, polip, endometriózis) is kialakul, amely tovább súlyosbítja a vérzési rendellenességet. Ritkábban átmeneti elváltozás (a méhnyálkahártya atípusos megvastagodása) is kialakulhat, amely ugyan még nem rosszindulatú, de azzá fejlődhet (méhnyálkahártya rák). Ugyanakkor vérzést okozhat a méhnyak rosszindulatú daganata is, amelyet leginkább magas rizikójú HPV vírus törzsek váltanak ki. Továbbá ne felejtsük el, hogy kisterhességben is kialakulhat vérzés.

Nagyon lényeges, hogy a fenti vérzési rendellenességek esetén mielőbb nőgyógyász szakorvos segítsen tisztázni a kóros vérzési állapot okát és mielőbb megkezdhessék a megfelelő kezelését. Az oki kezelés azonban soha nem lehet fogamzásgátló tabletta adása, hanem minden esetben hormonális kivizsgálásra van szükség. Azt is nagyon fontos tudni, hogy a hormonális kivizsgálás mindig női ciklusnaphoz kötött, a legalkalmasabb erre a progeszteron/ösztrogén arány meghatározása miatt a ciklus második fele (a 18-22. ciklusnapok); illetve soha nem a laboreredményen megadott referencia érték alapján kell meghatározni azt, hogy jó vagy rossz az eredmény, mindig a hormonok egymáshoz viszonyított aránya, azok egymásra gyakorolt hatása az, ami alapján értékelni kell a valós, a szervezetben aktuálisan fennálló hormonális állapotot.

A RENDELLENES MÉHVÉRZÉS EGYÉB OKAI LEHETNEK:

A szervezetben fennálló nem nőgyógyászati eredetű szisztémás betegségek is elvezethetnek vérzési rendellenesség kialakulásához: ilyenek lehetnek hipofízis betegségei, pajzsmirigy rendellenességek, az inzulin rezisztencia (amely a PCOS kialakulásához vezet), a máj betegségei, a véralvadási rendszer szerzett vagy genetikailag örökölt eltérései, de akár gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat rendellenes méhvérzés.

A kivizsgálási lehetőségek vonatkozásában lásd aHormonális kivizsgálásaloldalunkat.

Amiről nem árt tudni…

Prenatal Vitamin Poisoning

forrás: www.theepochtimes.com/n2/content/view/13777

Studies show that some prenatal vitamins may be endangering our children.

Yes, your “100 percent natural” prenatal vitamins are processed synthetics that actually steal nutrition from your baby. “But how bad could my prenatals be?” You eat healthily already, so adding prenatal vitamins is just the icing on the cake, right? As you’re about to find out, your prenatal vitamins may be worse than icing on a cake.

Are Your Prenatal Vitamins Stealing Nutrition From Your Baby?

Ninety-five percent of vitamins on the market today are isolated synthetic vitamins [1] that have been stripped of their enzymes, phytonutrients [phytochemicals], secondary compounds, macronutrients, and cofactors. Mother nature’s true food vitamins can only work optimally if all secondary nutrients and other unknown compounds are present. If not, your body tries to balance the impact by removing nutrients from elsewhere. Perhaps it will steal from your baby’s placenta.

Your Prenatal Vitamin: A Toxic Drug?

How bad can your prenatal be? Studies show the body treats these isolated and synthetic nutrients like foreign substances [3]. Foreign substances are toxic to your body and to your baby! Synthetic vitamins actually act more like drugs. You know those pharmaceutical drug commercials that spend half the commercial spitting out the required list of side effects that “may” affect you by taking their “isolated synthetic” drug? That’s how “isolated synthetic” vitamins work!

Imagine for a moment that your computer is like your pregnant body. Taking isolated synthetic prenatal vitamins is like uploading your computer with an incomplete version of Microsoft Windows and assuming it will know how to make sense of it. It doesn’t. Your body systems are looking for programs (foods and supplements) in forms that are highly recognizable, like nature’s whole foods. The more often you upload incomplete and altered programs (synthetic vitamins), the more often you risk susceptibility to complications, or viruses, just like your computer!

Does Your Vitamin Require Detoxification?

Since synthetic isolated vitamins are man-made versions, your foreign detection system requires extra nutrition and detoxification in order to protect your body from harm. This is exactly how your body reacts to other foreign substances, like secondhand smoke. Yes, your body actually identifies foreign entities as potential poisons that must be detoxified and excreted as quickly as possible! Why put your baby under the stress of detoxification?

Studies show that synthetic vitamins are harmful whereas true food supplements outperform by a long shot! [4]

 Synthetic Vitamin A from supplements can be toxic, causing hair loss, drying of mucous membranes, irritability, menstrual abnormalities, and birth defects. However, high levels of natural Vitamin A have no toxic effects!  Synthetic beta-carotene given to smokers actually increased their risk of cancer, while the natural forms found in fruits and vegetables are protective!  Synthetic Vitamin B1 derived from coal tar did not cure the disease, beriberi, in Korean prisoners-of-war, but rice polishings with natural vitamin B complex did!

Have you asked your vitamin manufacturer, “What are the raw ingredients used to make my prenatals?” [1]  Coal tar derivatives (like what’s stuck in a cigarette smoker’s lungs)  Petroleum-based chemicals (known central nervous system depressants, carcinogens, and respiratory irritants)  Acetylene gas (used in chemical manufacturing)  Toxic cow livers (no thank you)  Human sewage (yuck)

Did Our Ancestors Use Supplements?

It turns out that our ancestors used certain “superfood” supplements for a select few individuals: athletes preparing for competition, warriors preparing for battle, and women preparing for pregnancy!

You can find and prepare traditional superfoods, like grass fed liver, cod liver oil, and organic free-range eggs.

Eating these superfoods along with an unprocessed whole-food diet optimizes the health of your unborn child. This is also the starting point of any sound nutritional program. But is there a prenatal vitamin hero in site?

Whole-Food Supplements Are Heros!

Whole-food supplements are a powerful solution to battle the evils of isolated synthetic prenatal supplements! These powerful supplements are actually grown through whole-foods, much like yogurt is grown!

What to Look for in Your Whole-Food Supplement

 Whole-Food Label—A whole-food supplement says so on the label. This means they have only naturally occurring and unchanged nutrients, in proportions that nature selects. By the way, this has nothing to do with Whole Foods Market.  Recommended Daily Values—By definition, whole-food supplements should never have doses into the thousands! Only in isolated synthetics can you cram “thousands” into the capsule! Expect your whole food vitamins to have a daily value (percent DV) less than 100 percent per pill/capsule.  Organic—You will find that many “whole-food” supplements are organically grown, as knowledgeable companies strive to remove all forms of pesticide toxicity from your pregnant body.  Low Temperature Processing—Heat anywhere along the vitamin growing and extracting process can alter or destroy many phytonutrients.

These whole-food supplements, especially when used in conjunction with an unprocessed whole-food diet, are the most powerful prenatal vitamins of all!

References:

1. Sawyer, Blake. The Homeostasis Protocol. Fredericksburg, Texas. A Blake Sawyer Publication, 2008. 2. Chek, Paul. Eat, Move, and Be Healthy. San Diego, Calif. A C.H.E.K. Institute Publication, 2004. 3. Chong, Daniel, ND. Real or Synthetic: The Truth Behind Whole-Food Supplements. Online. mercola.com Internet. 3-3-09. 4. Fallon, Sally. Nourishing Traditions. Washington, DC. New Trends Publishing, 2007.