Tipp Újság 2009. május 9.
Történetünkben egy harminc- éves édesanya esetét mutatjuk be, akinek az utóbbi néhány hónapban erősen hullani kezdett a haja. A hajhullás egyre jobban aggasztotta, hiszen korábban mindig dicsérték szép dús frizuráját. Így aztán mindent elkövetett, hogy kiderítse, mi az oka ennek a folyamatnak.
A bőrgyógyász azt mondta, természetes, hogy időnként nagyobb mennyiségben veszítünk el hajszálakat, ne aggódjon miatta. Idővel azonban szembetűnően megritkult a haja, így tovább vizsgáltatta magát. A háziorvosa felhívta a figyelmét, hogy a hajhullás hátterében gyulladásos góc állhat, így hősünk ellátogatott a fül-orr gégészetre, nőgyógyászatra, reumatológiára, fogászatra,vért vettek tőle, megröntgenezték. Hetekig járta a szakrendeléseket, de sehol sem találtak a szervezetében gyulladásos gócot. Közben egyre ritkult a haja, lassan már úgy érezte, sapkát, vagy kendőt kell viselnie, hogy eltakarja fejbőrét. Próbálkozott természetgyógyászattal is, többféle kezelésnek alávetette magát, számos táplálék kiegészítőt és vitamint kezdett el szedni, reménykedett, hogy meg tudja állítani a folyamatot. Nem így történt. Ekkor ajánlották neki az infravizsgálatot, ahol az egész testet egyszerre vizsgálják át. Úgy döntött megpróbálja, hátha ott szerencsével jár. Bejelentkezett az állapotfelmérésre, a vizsgálat során alsóneműre vetkőzött. Miután a szerkezet végig pásztázta testét, a vizsgálatot végző radiológus doktornő azt mondta: Bizony itt vakbélgyulladásra utaló jelet látunk. Kérdéseket tett föl, hogy vannak-e hasi panaszai, fájdalom, emésztési problémák. Hősünk nem számolt be semmiféle ehhez hasonlóról; azt mondta,az utóbbi időben gyakrabban előfordul, hogy fáj a hasa, de a vakbél-gyulladás tipikustüneteit nem érezte. Megkapta a vizsgálati leletet, amellyel fölkeresett egy belgyógyászt és egy sebészt, akik megvizsgálták,de mindegyikőjük úgy vélte, itt nem valószínű, hogy vakbél-gyulladásról van szó. Közben újabb hetek teltek el, és a hölgy haja egyre-egyre ritkább lett. Hónapokkal később egy reggel hősünk arra ébredt, hogy kínzó köldök táji és alhasi fájdalma van, mely ahelyett, hogy enyhült volna, egyre elviselhetetlenebbé vált. Végül mentőt kellett hívnia, és egyenesen a helyi kórház sebészeti osztályára szállították, majd sürgősséggel megoperálták vakbél-gyulladás gyanújával. A műtét során nyilvánvalóvá vált, hogy a vakbél féregnyúlványán régóta tartó krónikus gyulladás alakult ki, mely idővel egyre súlyosabbá vált, és ilyen komoly fájdalmat okozhatott. A műtét után pár héttel megállt a hölgy hajhullása, ma már ugyanolyan szép dús a frizurája, mint annak előtte volt.
Kérdezhetjük: hogyan lehetséges, hogy a vakbélgyulladást nem tudták korábban kimutatni? Hogyan lehetséges, hogy az infravizsgálat már akkor jelezte a problémát, amikor az még nem okozott súlyos panaszt? A belgyógyász válaszából kiderül: a szervezetben levő gyulladásos folyamatok sokszor olyan lassan alakulnak ki olyan krónikusak), hogy nem okoznak jellegzetes panaszt, nem jelentkezik fájdalom az érintett testtájon; csak enyhe általános tünetek mutatkoznak, mint levertség, fáradékonyság, enyhe hőemelkedés, hajhullás, vagy azok enyhe formája. Ilyenkor a hagyományos diagnosztikai eljárások gyakran nem képesek fényt deríteni a panaszok okára; legtöbbször ilyenkor a tavaszi fáradtságnak tulajdonítják, vagy lelki eredetűnek vélik a panaszokat.
Az infravizsgálat a gyulladásos gócok földerítésében nagy segítséget jelent, mert az ezred Kelvin foknyi hőmérsékleti különbségeket is érzékelő termokamera az ilyen krónikus gyulladások során termelődő nagyon enyhe hőt (hőmérsékleti sugárzást!) is érzékeli, ezáltal képessé teszi a készüléket ilyen rejtett gyulladásos gócok feltérképezésére is. Persze az infravizsgálat nemcsak gyulladások földerítésére alkalmas. Az egész test átvizsgálása során egymással látszólag nem összefüggő panaszok okára is fény derülhet. Például szívtáji panaszok hátterében gyakran igazolnak reumatológiai problémát, fejfájás hátterében szemészeti eltérést. Van aki hasi fájdalmak miatt fordul a szakrendelésre és kiderül, hogy gerinc problémái felelnek panaszaiért, de találtak már térdfájdalom hátterében fogászati gócot, végtag fájdalom hátterében évtizedekkel ezelőtti áramütést, sőt, bizonytalan rosszullétek hátterében vitamin túladagolást is. A vizsgálatra érkezők sokszor nem is tulajdonítanak jelentőséget bizonyos tüneteknek, de amikor a vizsgálat közben rákérdeznek azokra, összeáll a kép.
A vizsgáló eljárás nagy előnye, hogy közben semmilyen káros sugárzás nem éri a szervezetet, így a test valamennyi régiójáról veszély nélkül kaphatunk tájékoztatást. A pozitív tapasztalatokat követően az Egészségügyi Tudományos Tanács Elnöksége az infravizsgálatot az orvosdiagnosztikai eljárásokhoz sorolta, az Egészségügyi Minisztérium pedig engedélyezte az eszköz és módszer alkalmazását a mindennapos orvosi gyakorlatban.